Sierra Leone TRC

The certificate reads as follows: 

THIS IS TO CERTIFY THAT THE TRC ADJUDGED YOUR CONTRIBUTION TO THE NATIONAL VISION FOR SIERRA LEONE WORTHY OF SPECIAL RECOGNITION.

YOUR CONTRIBUTION MERITS AN HONOURABLE MENTION FOR THE INSPIRED MESSAGE IT CONVEYS TO THE PEOPLE OF SIERRA LEONE. 

YOUR CREATIVE INPUT HAS BECOME PART OF THE NATIONAL AND CULTURAL HERITAGE OF SIERRA LEONE. 

YOU HAVE SERVED THE CAUSE OF PEACE AND UNITY.

Signed by the Right Reverend Dr Joseph Christian Humper, Cr, Chairman of the Truth and Reconciliation Commission

 

There were 25 contributions recognised in this category: 

  1. Vision painting by Ahmad Saiwa
  2. The Future Boat by Ibrahim Bangura and Tejan Suma
  3. The National Vision stamp by Mohamed A Bockarie
  4. The Wisdom Tree by Momoh Rogers
  5. The Statue of a National Vision ‘Under One Flag’ by Santos
  6. Wooden Carving entitled “Prayer changes things” by the RUF prisoners at Pademba Road Central Prison
  7. National Vision Card by Edmonson Bockarie
  8. Sketch of the National Vision by Foday Sannoh
  9. Painting by Umarr Talib
  10. Painting of Freetown by Paul Musa Junior
  11. Painting by Patrick Sinnah
  12. Drawing of the ‘Future Sierra Leone’ by Lawrence
  13. Drawing of Post-war reconstruction by Sahr Sammy Moore Kungbana
  14. Drawing by Hassan Bangura
  15. Collection of drawings by Rebecca Edmond
  16. Placards by Mohamed Timberlake on behalf of the Kingtom Development Youth Association
  17. Drawing of “My Country” by Musa Abel Amarah Sesay
  18. Drawings and written submission by Mustapha Gombeh
  19. Slogans for the National Vision by Chairman Kapitan, T-Man and the members of the Combat Camp Youth Committee
  20. Poem entitled “Paradise” by Mohamed Rashid-Thomas
  21. “Let us come together with Love” –  a combined submission of writing, songs, prayers and poetry by Sheku Coomber, Ansumana Fowai, Francis Musa, Lawrence Wormandia, Augustine Bonga, Victor Kamara, Vandy Korsia, Momoh Rogers, Isaac Morego of the RUF Prisoners
  22. Submissions from the security post – by Abdul Rahman Kargbo and Abu Kargbo
  23. Poem – “My Vision, My Home, My Sierra Loene” – by Ustina More
  24. Written submission by John Francis Lebbie
  25. For paintings, songs and for co-ordinating other contributions – Saidu Sesay.

  

NATIONAL VISION WINNERS AND RUNNERS-UP

Categories:

  • Poems, songs and slogans - one winner and two runners-up
  • Essays and submissions - one winner and two runners-up
  • Paintings - one winner and two runners-up
  • Other art works - one winner and two runners-up
  • Sculpture, carvings and craft work - one winner and one runner-up
  • Theatre and other performances - one winner and one runner-up

 

Names of winners and runners-up: 

Poetry Category.

  • SECOND RUNNER-UP: “Salone Pikin” by Emmanuel Bryma Momoh
  • FIRST RUNNER-UP: the rap titled “Salone goh for play” by Abhubakarr Koroma
  • WINNER OF THE POETRY CATEGORY: “I Saw” by Mohamed Albert Sekoya

Essays and Submissions Category.

  •  SECOND RUNNER-UP: “Youth movement for peace” by Wurie Mamadu Tamba Barrie
  •  FIRST RUNNER-UP: “My vision, hope and aspiration for Sierra Leone” by Augustine Lavai Tiva Bundu
  •  WINNER OF THE ESSAYS AND SUBMISSIONS CATEGORY: My National Vision for Sierra Leone” by Chinsia E. Caesar

Paintings Category.

  • SECOND RUNNER-UP: “Let’s come together in Love” by nine of the RUF inmates at Pademba Road Central Prison
  • FIRST RUNNER-UP is: Borboh J. Kamara
  • WINNER OF THE PAINTINGS CATEGORY: The Visionary Map of Sierra Leone by Wilfred Thomas

“Other Art” Category.

  • SECOND RUNNER-UP: “The amputee reconciles with the rebel” by Kabie Farema
  • FIRST RUNNER-UP: Map of Mother Africa and Sierra Leone by Abdul Aziz Asher 
  • WINNER OF THE “OTHER ART” CATEGOR: The Charcoal Map of Sierra Leone by Saio M Koroma 

Sculpture and Installations Category. 

  • FIRST RUNNER-UP is: “Future of Freetown” model of the city by Sidike Bangura
  • WINNER OF THE SCULPTURES AND INSTALLATIONS CATEGORY: “In the Future …” wooden carving by Olu Francis Davies from Kenema

Theatre Category.

  • FIRST RUNNER-UP: the play submitted by the Theatre Group of the Amputees’ Association
  • WINNER OF THE THEATRE CATEGORY: “Reconciliation – The Way Out” by Ernest Foday Mannah & Julius Mannah 


Login Form